Številka 57 Jesen 2024

Starost

Naroči

Uvodnik

Povsod le dežele za starce

Ameriška filozofinja Martha Nussbaum je nedavno v spletnem pogovoru z mlajšima sogovornikoma nepričakovano izjavila: »Mislim, da trenutno nihče ne bi smel imeti otrok.« Moderator, novinar Shadi Hamid, je ob izjavi nasršil obrvi, njegova sogovornica pa je nemoteno nadaljevala: »Individualno odločitev za rojstvo otrok bi morali pretresti v globalnem kontekstu, z ozirom na stanje okolja, preskrbo s hrano v Tretjem svetu …« Ko je Hamid prišel do besede, je Nussbaumovo opomnil, da se danes soočamo z globalnim upadom rodnosti: v večini svetovnih držav je ta že padla pod raven, ki še omogoča naravno obnovo populacije, tj. dveh otrok na žensko v plodni dobi. A Nussbaum se ni dala: »V Indiji živi poldruga milijarda ljudi, to je mnogo preveč.« (Ni čudno, da je širši javnosti dotlej neznana filozofinja čez noč postala bête noire indijskega medijskega diskurza.) »Prebivalstvo je vsekakor treba zmanjšati. Šele nato lahko začnemo ponekod, denimo v Evropi, razmišljati o tem, ali si lahko privoščimo ohranjati obstoječe število prebivalstva, ne da bi ogrozili vzdržnega življenjskega standarda,« je vztrajala. »Toda,« je oporekal Hamid, »a se zavedate, da to pomeni svet, v katerem bo veliko več ostarelih kot mladih, kar vodi k krizo socialne države, pokojninskih sistemov? …« »Indija itak nima nič od tega,« je Nussbaum avtoritativno končala diskusijo.

A tudi argumentum ad Indiam ne zdrži. Indija je v zadnjih desetletjih zgradila soliden, čeprav ne vsesplošen sistem socialne varnosti, ki se v trenutku, ko država trka na vrata kluba razvitih, že sooča z dolgoročno perspektivo starajoče se družbe: Indija ima danes takšno stopnjo rodnosti in podoben trend upadanja kot Španija, ko se je konec sedemdesetih let podala na svojo zapoznelo pot v družbo blaginje; pričakovana življenjska doba pa je že danes podobna ruski ali ukrajinski. Skratka, tudi Indija se bo kmalu soočala z demografskimi tegobami »Prvega« in »Drugega sveta«.

V polemični izmenjavi je šlo za trk generacij. Nussbaum, letnik 1947, pripada generaciji, ki je odraščala s tesnobnim obetom prenaseljenega planeta. Hamid, letnik 1983, vidi svet, kjer je celo v deželah, kot so Bangladeš, Mehika ali Iran, ki so še do nedavnega veljale za »populacijske bombe«, rodnost padla pod raven, ki zadostuje za naravno ohranjanje obstoječega števila prebivalstva; v vzhodni Aziji pa je zdrknila na ravni, ki bržkone nimajo precedensa v zgodovini človeštva. Kolumnist Ross Douthat je koncizno komentiral nepripravljenost Nussbaum za soočenje z novo stvarnostjo: »Očitno je tudi najbolj briljantnim ljudem zelo težko razumeti, da kriza, ki so jo v strahu pričakovali, ko so se intelektualno formirali, ni kriza, ki je dejansko nastopila«.

In res, danes ima visoko rodnost le še podsaharska Afrika: a tudi tam nikjer ne presega ravni, kakršne so bile značilne za najpočasneje rastoče evropske populacije poznega 19. stoletja (denimo za slovenske dežele). Spričo teh številk je populacijsko paniko, ki jo anahronistično še vedno propagira Nussbaum, zamenjala demografska panika z obratnim predznakom, ki jo umetniško dobro povzemata distopiji Otroci človeštva (Children of Men) in Deklina zgodba (The Handmaid’s Tale). Tudi ta se bo nekoč izkazala za pretirano in škodljivo. Obdobju padanja bo bržkone sledila stabilizacija. A če smemo iz razvoja v Evropi informirano špekulirati o državah, ki so šele nedavno stopile na enako trajektorijo, bodo minila dolga desetletja, preden se bo vzpostavilo novo ravnovesje. In jasno je že, da se bo med tem prebivalstvo na globalni ravni zelo postaralo. Smo na pragu realnosti, ki je človeštvo še ni poznalo: družbe, kjer bo starostnikov skoraj povsod več kot mladih. Smo nanjo pripravljeni?

LUKA LISJAK GABRIJELČIČ

Kazalo vsebine

Starost

Monika Kirbiš Rojs

Prihodnost pokojninskega sistema: družbeno-ekonomski vidiki

Filip Draženović

Eliksirji mladosti: priročniki za »dobro staranje« v predmoderni Evropi

Andrada Lăutaru

Oda umirjajoči vasi

Andrei Pleșu

Umetnost staranja

Giorgia Maurovich

Preživetje želje kot upor proti smrti

Komentar

Luka Lisjak Gabrijelčič

RETVRN na Krki

Maks Valenčič

Politika brez empirije

Ljubljanski manifest

Miha Kovač

O branju knjig v času umetne inteligence

ExLibris

Anja Zidar

Pregled leposlovja

Vizkultura

AGENTI O.B.O.D.

Substanca: Neogotska grozljivka o neizbežnosti starosti

Kavarna Evropa

Tanel Rander

Sladka uteha zatiranosti

Evropske volitve 2024

Jasmin Feratović

Leva dekleta, desni fantje. Analiza »vojne spolov« v luči evropskih volitev

Kulturna seznanitev

Maks Valenčič

Kaj so intenzitete?

Jan Kostanjevec

Sprehod po prostoru izrazljivosti

Prostor

Blaž Kosovel

Urbane utopije v prestolnicah: Vinjete iz Beograda, Rima in Berlina

Nika Herček

Brutalizem kot sakralna arhitektura par excellence

Digitalni obrok

Katja Pahor

"Nagnjeni smo k razmišljanju o tehnologiji kot o naravnem pojavu": Intervju z Joostom Rekveldom

Katja Pahor

»Mrtvih medijev« ni. O aktualnosti analognega računalništva v času vsenavzočnega digitalnega računalništva

Refleksija

Luka Lisjak Gabrijelčič

Razmišljanja o prevratu v Siriji

Spomin

Andreja Cimprič

Dan reformacije med krajem spomina, kulturnim bojem in zgodovinsko stvarnostjo

Razzven

Mirt Komel

Heroji našega časa

Izdajatelj:

Društvo humanistov Goriške, XXX, divizije 13a, 5000 Nova Gorica

Odgovorni In glavni urednik:

Luka Lisjak Gabrijelčič, Maks Valenčič

Uredniški odbor:

Igor Harb, Martin Hergouth, Peter Jerman, Blaž Kosovel, Miha Kosovel, Aljoša Kravanja, Katja Pahor

Likovna urednica:

Katja Pahor

Izvedbeno oblikovanje:

Blaž Kosovel, Lucija Zucchiati

Lektura:

Igor Harb, Davorin Juhart, Luka Lisjak Gabrijelčič, Danijela Tamše

Leto izida in natisa:

Jesen 2024

ISSN

2232-2582